Erken emeklilikte yaşa takılanların son durumu ne? 2016 Erken emeklilik ve son dakika EYT haberleri - Fikret Karadavut

Erken emeklilikte yaşa takılanların son durumu ne? 2016 Erken emeklilik ve son dakika EYT haberleri

Milyonlarca erken emeklilik bekleyen vatandaşın merakla beklediği EYT haberleri hakkında detayları haberimizde bulabilirsiniz. 2016 Erken emeklilik ile ilgili yeni düzenlemeleri ve çıkacak son dakika kararlarını bekleyen vatandaşlar durumdan oldukça şikayetçi. 8 Eylül 1999 tarihinden sonra sigortalı olanların bu kanun yürürlüğe girdikten sonra 360 gün içinde bu istisna ile emekli olmaları amaçlanıyor. Son açıklamalar neticesinde vatandaşlar erken emeklilikte merak ettiğiniz tüm detayları haberimizden takip edebilirler. İşte konu hakkında merak ettiğiniz bazı detaylar...

Erken emeklilikte yaşa takılanlar için son durum ne? Erken emeklilik yasası çıktı mı? Erken emeklilik ile ilgili yapılan son açıklamalar neticesinde vatandaşlar torba yasadan çıkacak müjdeli haberi beklemeye başladı. SGK Sigorta Pirimi Genel Müdürü Ahmet Açıkgöz, erken emeklilik tartışmalarına açıklık getirip, kurum içerisinde o yönde bir çalışma olmadığını söyledi. Vatandaşlar ise bu açıklamalar sonrası EYT torba yasada konuya ilişkin herhangi bir içerik olacak mı sorusunun yanıtını merak etmeye başladı. İşte EYT son dakika haberleri ve son yapılan açıklamalara göre merak ettiğiniz tüm yeni gelişmeler...

EYT son dakika haberleri: Torba yasa ile birlikte çıkması beklenen ve tekrar konuşulmaya başlanan yasa erken emeklilik yasası ne zaman çıkacak sorularına neden oldu. Erken emeklilik EYT sisteminde son 7 yıllık hizmet süresi oldukça önemlidir. Kişilerin emekli olurken Bağkurlu ya da SSK'lı olup olmayacağına bu hizmet süresine bakarak karar verilmektedir. Emeklilik için 3,5 yıl boyunca hangi kurumdan sigorta ödemesi yapıldıysa süre de buna göre hesaplanmamaktadır. Ülkemizde sigortalı olarak çalışan kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu‘ na belirli miktarlarda prim ödeyerek emekli olmaya hak kazanmaktadırlar.

ERKEN EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR

SSK'lı olanlardan 8.9.1999 gününe kadar emeklilik için iki şart vardı. Birincisi, sigortalılık süresi (kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl), ikincisi de 5000 günlük prim ödeme gün sayısı. Bu tarihten sonra ise üçüncü bir şart daha geldi, yaş şartı. 8.9.1999 gününden önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58, erkeklerdeise 44 ile 60 yaş arasında değişen yaş bekleme süresi getirildi. Memurlar veBağ-Kur'lular için de benzer şekilde yaş şartı getirildi.

"Emeklilikte yaşı bekleyenler"in büyük bir derdi daha var. İşe girmek isteseler "Yaşlısın" diyorlar, emekli olalım dediklerinde ise "Gençsin" diyorlar. Bu sebeple iki arada bir derede kalmış gibiler.

ERKEN EMEKLİLİK YASASI ÇIKTI MI?

Erken emeklilik konusunda sigortalı olarak çalışan bireylerin yeni düzenlemeleri sürekli merakla bekledikleri bir konudur. Erken emeklilik konusuyla ilgili yeni bir kanun tasarısı hazırlayan bakanlık artık Yargıtay’dan gelecek olan kararı sigortalı olarak çalışan bireyler sabırsızlıkla beklemektedirler. Erken emeklilikle ilgili hazırlanan yeni kanun tasarısını Sosyal Güvenlik Kurumu Daire Başkanlığı da gündemde yer aldığını ve erken emeklilikle ilgili yeni kanunların çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. 2016 yılında birçok kere gündeme gelen erken emeklilik ile ilgili yasa henüz çıkmadı ve yürürlüğe henüz girmedi.

ÇALIŞMA BAKANI: BÖYLE BİR ÇALIŞMAMIZ YOKTUR

Erken emeklilikle ilgili çalışmaların sürdüğünü belirten Çalışma Bakanı şu sözlerle erken emeklilik konusuna şu sözlerle devam etti : "Ben de emeklilikte yaşa takılanlardanım. Biz bu dengeyi hepimiz için gözetmek durumundayız. Emeklilikte yaşa takılanlar konusunda ortaya koyduğumuz değerlendirme açıktır. Böyle bir çalışmamız yoktur. Eğer bir sosyal güvenlik sistemi reformunu tam anlamıyla gerçekleştirmek istiyorsak, herkes belirlenen yaşta emekli olacaktır." dedi.

SADECE SSK’LILARA ERKEN EMEKLİLİK

Yaşı beklerken emekli olamayanlardan sadece SSK’lılara (4/A’lı) erken emeklilik hakkı düşünülüyor. Bağ-Kur’lu (4/B’li) ve memurlara (4/C’li) bu hak şimdilik söz konusu değil. SSK’lı olup da emeklilik bekleyenlerin ilk planda düşünülmesi doğru ancak, Bağ-Kur’lulara ve memurlara da erken emeklilik getirilmesi yerinde olacaktır.

ŞARTLAR NELER?

Vatandaşların merak ettiği konular arasında yer alan Erken emeklilik şartlarını kısaca şöyle sıralayabiliriz. Kadın 50, erkek 55 yaşını doldurmamış olmalı. Kadında 20, erkekte 25 yıllık sigorta süresi bulunmalı ve en az beş bin gün prim ödemesi şart. Ya da kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olanda en az beş bin gün veya 15 yıldan beri sigortası olanlarda en az üç bin altı yüz gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olması şartı aranıyor.

EMEKLİLİK DURUMU SORGULAMA

Emeklilik durumu sorgulama işlemini internet kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bu sorgulama işlemi 2 farklı yöntemle yapılabilmektedir. Bu yöntemlerin nasıl yapıldığını yazımızın devamında bulabilirsiniz. E-SGM üzerinden şifresiz olarak gerçekleştireceğiniz emeklilik durumu sorgulama işlemi için öncelikle yazımızda sizlerle paylaştığımız linke tıklamanız gerekmektedir. Linke tıkladıktan sonra açılan sayfadan uyruğunuzu seçmelisiniz. Daha sonra kişi bilgisi sorgulama ekranında karşınıza gelen bölümde T.C kimlik numaranızı, nüfusa kayıtlı olduğunuz ili, doğum yılınızı, cilt numaranızı ve resimde yer alan güvenlik kodunu doğru bir şekilde girerek “Bilgileri Sorgula” butonuna tıklayınız. Açılan sayfada üst kısımda yer alan eklentilerden “Emekli” bölümüne girip bağlı bulunduğunuz kurumla ilgili emeklilik bilgilerinize ulaşabilirsiniz.


Bu haber 612 kez okunmuştur.        Duyuru Panosu
   Etkinlik Takvimi
PztSalıÇrşPrşCmCmtPzr
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
<<Ağustos / 2018>>